نحوه کار با لایه ها در افترافکت

با سری دوم آموزش افترافکت در خدمت شما هستیم در مقاله قبلی راجع به ساختن کامپوزیشن و محیط کار در افترافکت گفتیم، در این مقاله می خواهیم آموزش کار با لایه ها در افترافکت شروع کنیم و همچنین در تایم لاین و تنظیمات آن بررسی خواهیم کرد، این قسمت یکی از مباحث اصلی در بین مباحث افترافکت به حساب می آید چرا که در هر پروژه اگر اشتباهی برای انتخاب لایه ها انجام دهیم و یا لایه ای را به درستی استخوان بندی نکنیم در انتها انیمیشن زیبایی نخواهیم داشت، در طول این فایل های آموزش افترافکت تمام نکات ریز را خواهیم گفت.

لایه ها در افترافکت

شروع کار با افترافکت

آموزش افترافکت را از همینجا آغاز می کنیم، خوب!

برای شروع کار، یک کامپوزیشن بسازید و تنظیمات پس زمینه، اندازه و … را انجام دهید، برای کار با لایه ها در منوی بالایی صفحه یک منوی کشویی پائین افتادنی موجود هست به نام layer که محل ساختن لایه ها در افترافکت است، تصویر زیر این منو را به شما نشان می دهد :

 

0113 - آموزش کار با لایه ها در افترافکت

 

تنظیمات layer (لایه ها) در افترافکت

ابزارهایی که منوی layer در اختیار شما می گذارد در قسمت new شامل

Text : ابزار Text و یا نوشته همانطور که از نامش برمی آید برای نوشتن متون دلخواه شما در پروژه است

Solid: یک لایه مهم که برای اجرای یک پلاگین می تواند اضافه شود، این لایه دارای تنظیماتی می باشد که می توانید بر اساس پروژه تان آن را انجام دهید، زمانی که بر روی این دکمه کلیک می کنید برای شما یک پنجره باز خواهد شد که تنظیمات solid بر روی آن اعمال می شود، از جمله این تنظیمات سایز و رنگ هستند و البته یک دکمه که بر روی آن نوشته شده make comp size که می تواند اندازه سالید شما را بر اساس کامپوزیشن شما تنظیم کند.

لایه های  light ، camera ، shape، photoshop، و البته دیگر لایه ها که در طول آموزش افترافکت راجع به آنها صحبت خواهیم کرد.

لایه ها در افترافکت

022 - آموزش کار با لایه ها در افترافکت

 

زمانی که لایه شما ساخته شد می توانید در پنجره تایم لاین از یک سری تنظیمات برای لایه تان استفاده کنید، به ترتیب این تنظیمات را از سمت چپ به راست در این قسمت توضیح می دهم.

 

تایم لاین در افترافکت

به شکل دقت کنید

 

032 - آموزش کار با لایه ها در افترافکت

 

با استفاده از گزینه اولی که به شکل چشم طراحی شده می توان لایه را مخفی و یا نمایان کرد، تنظیمات بعدی مربوط به صدا در لایه ها است، اگر لایه شما صدایی داشته باشد از این قسمت تنظیم می شود.

گزینه بعدی به شکل یک دایره توپر نشان داده شده و انتخاب آن باعث می شود تا لایه های دیگر disable شده و کارهایی که انجام می دهید بر روی این لایه اعمال شود، این گزینه در طول ساخت پروژه ها مخصوصا اگر تعداد زیادی لایه وجود داشته باشد کاربرد زیادی خواهد داشت.

 

در شکل بالا که یک قسمت از پنجره تایم لاین است گزینه ها از جمله موشن بلور و مخفی کردن و … هستند و گزینه ای که برایمان مهم است گزینه کرو ادیتور Curve editor است، از طریق این گزینه می توانیم انیمیشن هایی را که انجام می دهیم به حالت نرم و طبیعی در بیاوریم

 

536 - آموزش کار با لایه ها در افترافکت

 

همچنین قسمت بعدی پنجره تایم لاین شما

 

631 - آموزش کار با لایه ها در افترافکت

 

مهمترین قسمت از تنظیمات این بخش، فلشی هست که در قسمت کناری هر لایه قرار می گیرد، درواقع تمام تنظیمات مربوط به انیمیشن در این قسمت انجام می شود، زمانی که این فلش را کلیک کنید قسمتی به شما نمایش داده می شود که گزینه فعلی آن transform است و هر پلاگینی که به پروژه اضافه شود در این قسمت نمایش داده می شود.

امیدواریم آموزش کار با لایه ها در  افترافکت برای شما مفید بوده باشد، زیباترین بخش آموزش افترافکت را در جلسه بعد مرور می کنیم، توصیه می کنم مقاله بعد در آموزش افترافکت را از دست ندهید.